Thursday, Sep 19, 2019
HomeSportsBCF National Road Cycling Championships

BCF National Road Cycling Championships

The Bahamas Cycling Federation (BCF) held its 38th Cycles Unlimited Independence National Road Cycling Championship on Sunday July 10, on the western end of the island of New Providence in the area of Clifton Heritage Park. The results are as follows:

 

Overall (72-mile Road Race)

1st – Thomas Seier – 3:25.52 (Team Gramin Cerlveo)

2nd – Tracey Sweeting – 3:27.26 (Team Potcake) – National Champion

3rd – Jay Major – 3:27.27 (Team JAR)

4th – Roy Colebrook Jr. – 3:27.27.72 (Team Generali Warriors)

5th – Van Demeritte – 3:27.28.50 (Team Potcake)

6th – Mark Holowesko – 3:27.30.06 (Team Gramin Cerlveo)

7th – Barron Musgrove – 3:27.39.18 (Team Generali Warriors)

8th – Chris Farvum – 3:29.21.53 (Team Gramin Cerlveo)

9th – Simon Lowe – 3:31.02.31

10th – Wayne Price – 3:33.10 (Team Warriors/Warlords)

 

Divisional Winners

Senior I (72 miles)

1st – Thomas Seier

2nd – Tracey Sweeting

3rd – Mark Holowesko

4th – Barron Musgrove

5th – Chris Farvum

6th – Simon Lowe

 

Senior II (72 miles)

1st – Van Demeritte

2nd – Wayne Price

 

Elite Junior Male (72 miles)

1st – Jay Major

2nd – Roy Colebrook Jr.

 

Senior III (48 miles)

1st – Abraham McIntyre – 2:22 (Team Bahamas Methodist Habitat – Eleuthera)

2nd – Rob Rothwell – 2:23 (Unattached)

3rd – Brad Heney

 

Senior IV (28 miles)

1st – Robert Bethell – 1:30.31 (Team Potcake)

2nd – Thomas Mackey – 1:44.19 (Team  Warlords)

3rd – Timothy Sturrup – 1:53.10 (Team Warlords)

4th – Anthony Roberts – 1:55.24 (Team Roberts)

 

Open Women (24 miles)

1st – Barbara Ann Bernard – 1:18.54 (Team Carmin Cerlveo)

2nd – Sylvia Russell – 1:44.43 (Team Potcake)

 

Novice Male (18 miles)

1st – Nate Partee – 1:34.15 (Team Bahamas Methodist Habitat – Eleuthera)

 

Junior Boys U-17 (24 miles)

1st – Peter Graham – 1:17.27 (Team Potcake) – National Junior Boys Champion

2nd – Justin Minns – 1:17.31 (Team Generali Warriors)

3rd – Peetron Lightbourne – 1:20.12 (Team Generali Warriors)

4th – Michael Seymour – 1:21.50 (Team Generali Warriors)

 

Junior Girls U-14 (18 miles)

1st – Antinece Simmons – 58.03 (Team Generali Warriors) – National Junior Girls Champion

 

Junior Boys U-14 (18 miles)

1st – Antonio Robets Jr. – 1:03.31 (Team Roberts)

2nd – Felix Neely – 1:17.48 (Team Generali Warriors)

3rd – Jamson Rolle – 1:17.55 (Team Warlords)

4th – Cecil Williams – 1:18.13 (Team Generali Warriors)

Latest posts by The Nassau Guardian (see all)

FOLLOW US ON:
Take a stand
Hail to the Bahamian